لاپاراسکوپی چیست؟

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | ژانویه 21st, 2017

لاپاراسکوپی عملی است که برای دیدن اعضای داخل شکم به‌وسیله نازکی به‌نام لاپارسکوپ انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی یک عمل جراحی است که طی آن یک دوربین وارد شکم می‌شود، معمولا در نواحی اطراف ناف، تا اندام‌های شکمی یا لگنی را بررسی کند. این عمل برای کمک به تشخیص مسائلی مانند کیست، چسبندگی، فیبروم و عفونت کاربرد دارد. نمونه‌هایی از بافت از طریق لوله یا لاپاراسکوپ برای انجام آزمایش برداشته می‌شوند.

لاپاراسکوپی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود اما در برخی موارد نیز بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. اگر لاپاراسکوپی فقط به‌منظور مشاهده‌ی اندام‌ها انجام شود، آن‌را “تشخیصی” می‌نامند و اگر در هنگام لاپاراسکوپی، جراحی دیگری نیز انجام شود، آن‌را “درمانی” می‌نامند. لاپاراسکوپی معمولا به‌عنوان یک جایگزین برای لاپاراتومی در نظر گرفته می‌شود تا جراحی کوچک‌تری انجام شود، چرا که لاپاراتومی نیازمند برش بزرگ‌تری در شکم است و ممکن است هزینه، استرس و زمان بهبود بیشتری داشته باشد.

لاپاراسکوپی به چه منظور انجام می‌شود؟

 1.     بررسی رشد غیرطبیعی بافت (مانند تومور) در شکم یا ناحیه‌ی لگنی. در این‌صورت، ممکن است در هنگام انجام لاپاراسکوپی، تومور نیز خارج گردد.
 2.     بررسی و درمان مسائلی مانند بیماری عفونی لگنی، حاملگی خارج رحمی، و آندومتریوز.
 3.     تشخیص مسائلی که منجر به ناباروری می‌شوند مانند: فیبروم، چسبندگی، کیست و عفونت.
 4.     انجام نمونه‌برداری.
 5.     بررسی گسترش سرطان از دیگر اندام‌ها به شکم.
 6.     تشخیص آسیب‌های احتمالی به اندام‌های داخلی (مانند طحال) پس از وقوع یک حادثه.
 7.     درمان فتق ناحیه‌ی کشاله‌ی ران.
 8.     خارج کردن اندام‌هایی مانند طحال، رحم، کیسه صفرا، تخمدان یا آپاندیس.
 9.     تشخیص علت درد لگنی.لاپاراسکوپی برای تشخیص ناباروری

  کروموپرتوبیشن، نوعی جراحی است که طی لاپاراسکوپی انجام می‌شود تا گشاد یا باز بودن لوله‌های فالوپ بررسی شود. این عمل به‌منظور بررسی ناباروری انجام می‌گیرد که طی آن رنگدانه‌هایی از لوله‌های فالوپ عبور می‌کنند تا باز بودن آن‌ها تایید شود؛ کروموپرتوبیشن با بیهوشی و طی لاپاراسکوپی انجام می‌شود. اگر بیمار تحت عمل جراحی‌ای قرار گیرد که به لوله‌های فالوپ دسترسی وجود داشته باشد، کروموپرتوبیشن نیز قابل انجام است. رنگدانه را می‌توان از طریق کانال دهانه‌ی رحم به حفره‌ی رحمی تزریق کرد و روند عبور و خروج آن‌را از حفره‌ی شکمی مشاهده نمود.

  گاهی، بستگی لوله‌های یا چسبندگی آن‌ها از طریق مشاهده‌ی لوله‌های فالوپ به‌طور کامل مشخص نمی‌شود و به‌همین دلیل، چنین آزمایش‌هایی می‌توانند ارزیابی کاملی از این موضوع ارائه دهند.

مترجم: پریسا کریم‌زاده
منبع: www.babymed.com

EnglishIran support
کمک لازم دارید؟
درخواست پشتیبانی
Please Wait
Please Wait